Kategorie
Podstawy JavaScript

Konfiguracja środowiska deweloperskiego

Każdy dobry rzemieślnik potrzebuje odpowiednich narzędzi. Programista to też rzemieślnik jednak z tym wyjątkiem, że wytwarza produkty cyfrowe i w związku z tym również potrzebuje odpowiednich narzędzi.

Zestaw odpowiednich narzędzi czyli programów pomocnych przy pisaniu oraz testowaniu kodu (JavaScript) nazywamy właśnie środowiskiem deweloperskim.

Podstawowe narzędzia do pracy nad kodem JavaScript to:

  • Przeglądarka internetowa
  • Edytor kodu
  • Terminal

Przeglądarka internetowa

Przeglądarka internetowa to bez wątpienia coś, bez czego trudno jest się obejść w dzisiejszym świecie. Podstawowym zadaniem przeglądarki internetowej jest umożliwienie przeglądania stron internetowych i korzystanie z wielu usług on-line, które jako programista JavaScript będziesz miał możliwość tworzyć.

Każda nowoczesna przeglądarka internetowa posiada tak zwane narzędzia deweloperskie (DevTools), są one domyślnie wbudowane w przeglądarkę i niesamowicie pomocne podczas codziennej pracy programisty.

Narzędzia deweloperskie uruchomisz klikając prawym przyciskiem myszy w pustym polu przeglądarki a następnie z menu kontekstowego klikniesz w opcję (w zależności od przeglądarki) “Inspect Element”, “Inspect”, “Zbadaj element”

Uruchomienie narzędzi deweloperskich Chrome

Dzięki narzędziom deweloperskim przeglądarki możesz m. in.:

  • Przeglądać strukturę HTML strony internetowej,
  • Modyfikować kod HTML oraz CSS,
  • Podejrzeć zapytania kierowane do serwera,
  • Wysłać zapytania do serwera,
  • Testować kod JavaScript (Console),
  • Przeglądać ciasteczka oraz local storage

Edytory kodu

Na rynku istnieje całkiem sporo dobrych edytorów kodu, istnieją edytory płatne oraz edytory darmowe – które dorównują funkcjonalnością swoim płatnym odpowiednikom.

Visual Studio Code Logo

Na początek przygody z programowaniem (choć nie tylko na początek) polecam Ci darmowy edytor Visual Studio Code, który jest naprawdę świetnym edytorem stworzonym przez firmę Microsoft i wielu programistów niezależnie od stopnia zaawansowania oraz miejsca pracy pracuje właśnie z tym edytorem.

Poniżej znajduje się fragment ankiety ze strony Stack Overflow z 2019 roku dotyczącej najpopularniejszych narzędzi dla Web Developerów.

Stack Overflow Survey 2019 Tools

Instalacja VSC na komputerach z systemem Windows

Logo Windows 10
Logo Windows

Aby zainstalować edytor Visual Studio Code na komputerach z systemem Windows, należy w pierwszej kolejności pobrać instalator Visual Studio Code ze strony https://code.visualstudio.com/

Sama instalacja jest banalnie prosta i standardowo polega na kilkukrotnym kliknięciu przycisku “Next” aż do zakończenia pracy instalatora.

Instalacja VSC na komputerach z systemem Linux

Logo Linux Tux
Pingwin Tux – Logo Linux

Najprostszą drogą do zainstalowania programu Visual Studio Code na komputerach z systemem Linux jest pobranie odpowiedniej dla danej dystrybucji Linuxa wersji (np. dla Ubuntu będzie to paczka .deb) i instalacja pobranej paczki przy pomocy managera oprogramowania.

Po pomyślnym zainstalowaniu programu można go uruchomić za pomocą komendy code w Linuxowym terminalu.

Terminal i NodeJS

Terminal to specjalny program, który umożliwia bardziej zaawansowaną komunikację z komputerem przy pomocy odpowiednich komend. Dla systemów z rodziny Windows będzie to CMD lub PowerShell. Dla systemów z rodziny Linux będzie to standardowy emulator terminala.

Terminale w systemach Windows oraz Linux są domyślnie dostępne i nie trzeba ich instalować. Na tę chwilę chcę, tylko abyś o nich wiedział.

Terminal Linux Node JS
Terminal – Linux

Co prawda do pracy nad kodem JavaScript nie jest wymagane instalowanie środowiska NodeJS to i tak polecam Ci, abyś to zrobił, bo to właśnie dzięki NodeJS, możemy uruchomić swój kod JavaScript poza środowiskiem przeglądarki  internetowej – czyli właśnie w terminalu.